
Beat Error!!! Co to tak naprawdę jest i jaki może mieć wpływ na pracę zegarka...
Jak wszyscy pewnie dobrze wiemy, koło balansu pracuje w dwóch przeciwnych kierunkach. Każde z wykonanych ruchów koła w lewo lub prawo niewątpliwie możemy nazwać beatem. Dzieje się tak, ponieważ w połowie obrotu przerzutnik koła balansu a właściwie jego palec ma kontakt z widełkami kotwicy wychwytu (wejście, wyjście). W momencie, gdy jedno z wahnięć jest dłuższe niż drugie możemy wtedy zaobserwować, oczywiście dzięki odpowiedniemu urządzeniu (timegrapher), tzw. beat error, który mierzony jest w milisekundach (ms). Jeżeli więc, urządzenie do mierzenia poprawności pracy mechanizmu zegarka wyświetla nam np. beat error 1.4 ms to oznacza, iż jedno z wahnięć jest dłuższe od drugiego o wyświetloną 1.4 milisekundę.

Czy beat error może mieć wpływ na pracę naszego zegarka? Odpowiadając najprościej jak potrafię, oczywiście tak. Spotkaliście się bowiem z sytuacją, w której to zegarek po jego nakręceniu nie podjął pracy, ale w momencie gdy potrząsneliście nim ruszył 🙂 No właśnie to wtedy najprawdopodobniej wprawiliście w ruch koło balansu, które powinno ruszyć za sprawą siły przekazywanej przez sprężynę naciągu, ale nie stało się tak przez duży beat error, czyli źle usytuowany palec przerzutnika względem kotwicy wychwytu.
Regulacja tego błędu może nie należy do najtrudniejszych, ale niewątpliwie wymaga wiele doświadczenia oraz dużo cierpliwości. Odbywa się ona najczęściej poprzez ustawienie wewnętrznego pierścienia włosa balansu (w lewo lub w prawo), który zamocowany jest na wałku osi balansu, lub samego ramienia mostka balansu, w którym zamocowany jest klocek włosa, jeśli tylko oczywiście jest on ruchomy. Aby uzyskać idealny zerowy beat error palec przerzutnika w czasie spoczynku tzn. wtedy gdy sprężyna zegarka nie jest naciągnięta, powinien być umiejscowiony centralnie pomiędzy kołkami ograniczającymi (jak na poniższym zdjęciu).


Beat error nie zawsze musi oznaczać, że wymagana jest regulacja zegarka. W idealnym świecie wszystko jest perfekcyjne 😉 ale w świecie starych zegarków już niekoniecznie 😊 Dlatego jeżeli spotkacie się z sytuacją, w której beat error wynosić będzie maksymalnie 0.6 ms to jest to jeszcze akceptowalne i nie powinno się z tego powodu rwać włosów z głowy 😊, ale jeśli beat error okaże się wyższy to wtedy odpowiednia regulacja będzie niezbędna.
Autor tesktu: Sebastian Malewski